Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 10656649



*

nr 1065 6649


Vas

O. 1900, nysilver, höjd: 27 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 oktober 2016
kl 18:50:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/10 13:35:10 1      100 kr
31/10 16:25:48 2      150 kr
31/10 18:39:30 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 9247 Vas
    Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:48
  • 9392 Vas
    Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:31
  • 9057 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:07
  • 9069 Vas
    höjd: 25cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:35
  • 9396 Vas
    Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:36
  • 9420 Vas
    Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:13




Ladda ner broschyr