SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 10656649
*
nr 1065 6649
Vas
O. 1900, nysilver, höjd: 27 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2016
kl 18:50:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 13:35:10
1
100 kr
31/10 16:25:48
2
150 kr
31/10 18:39:30
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver vas ädelmetall
-
9247 Vas
Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:48
-
9392 Vas
Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:31
-
9057 Vas
Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:07
-
9069 Vas
höjd: 25cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:35
-
9396 Vas
Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:36
-
9420 Vas
Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13
*
Vas
nr 1065 6649
Vas
O. 1900, nysilver, höjd: 27 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/10 13:35:10 | 1 | 100 kr |
| 31/10 16:25:48 | 2 | 150 kr |
| 31/10 18:39:30 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver vas ädelmetall
-
9247 Vas
Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:48 -
9392 Vas
Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:31 -
9057 Vas
Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:07
-
9069 Vas
höjd: 25cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:35 -
9396 Vas
Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:36 -
9420 Vas
Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13



